Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.

Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.


Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.


Wesprzyj nas!

Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.
Wesprzyj nas!

Dziękujemy posłom i senatorom, którzy sprzeciwili się finansowaniu in vitro
Dziękujemy posłom i senatorom, którzy w Parlamencie upomnieli się życie oraz godność mrożonych i umierających dzieci podczas procedury in vitro


Prezydent Andrzej Duda, wbrew deklarowanym jeszcze kilka lat temu poglądom, podpisał ustawę o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa. Chcielibyśmy podziękować tym politykom, którzy zachowali się inaczej, nie ulegli medialnej presji i sprzeciwili się ustawie. W szczególności dziękujemy tym Posłom i Senatorom, którzy zgłosili wnioski o odrzucenie projektu, przedstawiali dobre poprawki do tej ustawy oraz zabrali głos w debacie parlamentarnej mówiąc o nieetycznych aspektach in vitro. Politycy Ci musieli wysłuchać i przeczytać wiele nieprzyjemnych słów wypowiedzianych pod swoim adresem. Nie udało się zablokować szkodliwej ustawy, ale i tak warto ich docenić!

Z ogromnym smutkiem obserwowaliśmy tocząca się debatę na temat in vitro w Parlamencie oraz mediach. Odpowiedzią na merytoryczne argumenty przeciwników in vitro był wyłącznie szantaż emocjonalny, kpiny i obrażanie. Najbardziej widoczne było to po wypowiedzi poseł Marii Kurowskiej. Pani Poseł w świetnej wypowiedzi przedstawiła kilka konkretnych faktów dotyczących in vitro. Mówiła o tym, że:
- w ramach tej procedury tworzy się sześć zarodków, z których tylko cztery rozwijają się prawidłowo.
- do ciała matki transferuje się tylko 1 albo 2, a resztę mrozi.
- zamrożonych jest już 120 tys. zarodków.
- nawet spośród implantowanych zarodków większość ginie – skuteczność wynosiła w 2020 r. - 38%.
To wszystko są fakty, potwierdzone badaniami naukowymi i oficjalnym sprawozdaniem Ministerstwa Zdrowia, o których można przeczytać nawet na stronach klinik in vitro! Jaka była odpowiedź zwolenników in vitro? Po poseł Kurowskiej, na mównicę wszedł Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej i zaczął ją obrażać „„Nie słyszałem nigdy większych bzdur. To, co pani opowiada, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wstyd, że człowiek, który jest dzisiaj posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, może przyjść i opowiadać stek bzdur. Wstyd, naprawdę wstyd” – mówił.
Następnie poseł została bezpardonowo zaatakowana przez media: Posłanka z PiS "odleciała". – donosiło Radio Zet. „Pseudonaukowa teoria”, „skandaliczne słowa” – komentowały Wyborcza.pl i Gazeta.pl . Onet.pl oceniając pierwsze tygodnie pracy posłów w nowym Sejmie, umieścił poseł Kurowską z powodu jej wypowiedzi na temat in vitro, w grupie kilkorga posłów, którzy najbardziej stracili na wizerunku. „Niezależnie od własnej wiedzy, czy w tym przypadku raczej niewiedzy, nie można budować przekazu obrażającego i wykluczającego, a to wszystko w sosie religijnego fundamentalizmu” – pisał Onet.
Przykre i nieprawdziwe. W naszych oczach poseł Kurowska i wszyscy inni posłowie oraz senatorowie, którzy bronili życia i godności wszystkich dzieci stworzonych w in vitro (a nie tylko wybranych, tych które mają szczęście się urodzić) bardzo zyskali! Chcemy im podziękować za to, że nie ulegli temu szantażowi emocjonalnemu.

Warto docenić ich postawę, tym bardziej jak spojrzy się na postawę innych polityków odwołujących się do konserwatywnych wartości. „Uważam, że prezydent Rzeczypospolitej może podpisać projekt przewidujący pozaustrojowe zapłodnienie tylko pod jednym warunkiem: że będzie on zgodny z Konstytucją, czyli że będzie szanował życie i godność ludzką. Selekcja eugeniczna zarodków nie jest szacunkiem do godności ludzkiej (…) Mrożenie zarodków ludzkich jest również niszczeniem tej godności. Życie jest gwarantowane w Konstytucji. Projekt, aby mógł być podpisany przez głowę państwa, musi być zgodny z Konstytucją i z elementarnymi zasadami przyzwoitości.” mówił Andrzej Duda w 2015 r. w debacie Prezydenckiej dyskutując z Bronisławem Komorowskim Jak dziś już wiemy, Prezydent niestety skapitulował pod presją medialną. Wcześniej jeszcze większą woltę wykonali m.in. były Premier Mateusz Morawiecki czy rzecznik PiS Rafał Bochenek, którzy zadeklarowali że są zwolennikami in vitro i zagłosowali za przyjęciem tej ustawy.

Niestety bitwę o finansowanie in vitro przegraliśmy. Finansowanie in vitro oznacza, że więcej par skorzysta z tej metody i w konsekwencji więcej dzieci zginie i zostanie zamrożonych. Ale przed nami kolejne bitwy, których stawką będzie ludzkie życie. Ważne, aby politycy czuli nasze wsparcie!

W treści petycji kierujemy szczególne podziękowania dla Posłów i Senatorów, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem : zgłosili wnioski o odrzucenie projektu, przedstawiali dobre poprawki do tej ustawy oraz zabrali głos w debacie parlamentarnej mówiąc o nieetycznych aspektach in vitro. Ale dziękujemy też wszystkim tym, którzy zagłosowali przeciwko finansowaniu metody in vitro oraz za uniemożliwieniem tworzenia w in vitro zarodków nadliczbowych i ich mrożenia. Na naszej stronie „Katolicki Latarnik Wyborczy” ( http://latarnik.info ) można sprawdzić dokładnie który poseł i senator, jak zagłosował.

5764 podpisało.
Osiągnijmy 10000 !
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Grupa Proelio z siedzibą w Warszawie, przy ul. Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B, 02-797 Warszawa. Dane będą wykorzystywane na potrzeby petycji, w celu informowania o kolejnych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać lub zażądać ich usunięcia.
Szanowni Posłowie i Senatorowie, którzy sprzeciwili się finansowaniu metody in vitro

Dziękujemy za sprzeciwienie się ustawie o finansowaniu metody in vitro. Z ogromnym smutkiem obserwowaliśmy tocząca się debatę w Parlamencie oraz mediach na ten temat. Odpowiedzią na merytoryczne argumenty przeciw finansowaniu in vitro był wyłącznie szantaż emocjonalny, kpiny i obrażanie. Dziękujemy za to, że nie ulegli Państwo tej medialnej presji i zagłosowali przeciw ustawie.
W szczególności dziękujemy:
- posłowi Grzegorzowi Braunowi za zgłoszenie wniosku o odrzucenie projektu w I czytaniu
- posłom Agnieszce Górskiej, Andrzejowi Gawronowi i Piotrowi Uścińskiemu za zgłoszenie poprawek do ustawy o in vitro, których celem był uniemożliwienie tworzenia nadliczbowych zarodków i ich mrożenia oraz ograniczenia finansowania in vitro wyłącznie do małżeństw.
- senatorom Michałowi Seweryńskiemu, Zdzisławowi Pupie, Markowi Komorowskiemu, Andrzejowi Pająkowi, Janinie Sagatowskiej, Alicji Zając i Jerzemy Chróścikowskiemu za zgłoszenie wniosku o odrzucenie projektu
- senatorowi Krzysztofowi Bieńkowskiemu za poprawkę, która broniła godności dzieci stworzonych w in vitro i sprzeciwiała się ich mrożeniu.
- posłom i senatorom, którzy zabrali głos w debacie przedstawiając merytoryczne argumenty przeciwko metodzie in vitro. Posłom: Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, Zbigniewowi Boguckiemu, Grzegorzowi Braunowi, Romanowi Fritzowi, Andrzejowi Gawronowi, Czesławowi Hocowi, Marii Kurowskiej, Dariuszowi Mateckiemu, Grzegorzowi Płaczkowi i Piotrowi Uścińskiemu. Senatorom: Krzysztofowi Bieńkowskiemu, Grzegorzowi Biereckiemu, Markowi Komorowskiemu i Michałowi Seweryńskiemu.
Było nam przykro, gdy obserwowaliśmy kpiny i obraźliwe komentarze, które Państwa dotknęły. Chcemy wyrazić nasze wsparcie i solidarność!
Niestety nie udało się zablokować tej szkodliwej ustawy. Ale zawsze warto walczyć o ludzkie życie i godność. Dziękujemy! 

Powiesz o tej petycji innym? Udostępnij dalej!