Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.

Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.


Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.


Wesprzyj nas!

Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.
Wesprzyj nas!

Nie mów fałszywego świadectwa. Nie dla "Zielonej Granicy" w Watykanie
Sprzeciwiamy się nagrodzeniu filmu szkalującego polskich strażników granicznych na festiwalu w Watykanie


Szkalujący polską straż graniczną film Agnieszki Holland „Zielona Granica” ma zostać wyświetlony w Filmotece Watykańskiej i otrzymać specjalną nagrodę od organizatorów powołanego z inicjatywy św. Jana Pawła II festiwalu filmowego Tertio Millenio. Protestujemy! VIII przykazanie mówi: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Nie można uwrażliwiać społeczeństwo na dramat jednych ludzi kreując nieprawdziwy i obraźliwy obraz innych.

Film Agnieszki Holland „Zielona Granica” odnosi się do rzeczywistych wydarzeń dziejących się obecnie i aspiruje do ukazywania prawdy o tym, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy. „Opowiadam o tym, co zdarzyło się i co się dzieje na granicy białorusko-polskiej. Jeśli chodzi o fakty to wszystkie są prawdziwe, udokumentowane.” – twierdzi jego reżyser.
Jako taki nie można go oceniać w taki sam sposób jaki inne filmy fabularne, z całkowicie fikcyjną akcją. Podstawowym kryterium oceny powinna być prawda – widzowie w Polsce i zagranicą na jego podstawie będą bowiem wyrabiać sobie ocenę o sytuacji na granicy. Tymczasem ten film nie tylko w tendencyjny sposób przedstawia problem migracji, ale przede wszystkim w bardzo krzywdzący sposób przedstawia polską straż graniczną.
Strażnicy granicznie pokazani są jako wulgarni, ziejący nienawiścią do migrantów i sadystyczni. W filmie m.in. przerzucają przez drut kolczasty ciężarną kobietę, co doprowadza ją do poronienia, ukrywają zwłoki migrantów, dzielą się wulgarnymi komentarzami o migrantach. Wreszcie jeden ze strażników celowo rozbija szklany termos a następnie rzuca imigrantowi, mówiąc "na zdrowie". Mężczyzna pije wodę z odłamkami szkła, po czym krzyczy z bólu. A dowódca strażników na szkoleniu przekonuje, że migranci "to nie są ludzie".
To wszystko powoduje, że ze zdumieniem odbieraliśmy głosy chwalące film z pozycji chrześcijańskich, jako uwrażliwiający na los migrantów i przywracający im godność. Nie można przywracać godności jednym ludziom odbierając ją innym. Ósme przykazanie mówi jasno: Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. „Zielona granica” jest fałszywym świadectwem wobec strażników granicznych. Agnieszka Holland wysunęła wobec nich najmocniejsze oskarżenia twierdząc, że są one udokumentowane, ale żadnych dowodów na todo tej pory nie przedstawiła.
Z tym większym zdumieniem i oburzeniem przyjęliśmy informację, że film ma otrzymać 13 listopada w Filmotece Watykańskiej specjalną nagrodę od organizatorów festiwalu filmowego Tertio Millenio, organizowanego pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Dykasterii ds. Komunikacji. Nasze oburzenie jest tym większe, że festiwal został powołany z inicjatywy św. Jana Pawła II. Ojcu Świętemu na pewno nie przypadłoby do gustu obrażanie części jego rodaków.
Chcemy wierzyć, że przyznanie nagrody „Zielonej granicy” wynika z tego, że organizatorzy nie znają prawdziwego obrazu wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy i łatwowiernie uwierzyli przekazowi znanej reżyserki nie podejrzewając, że może ona dopuszczać się manipulacji. To jednak ich nie usprawiedliwia. Dlatego apelujemy do organizatorów festiwalu oraz Dysakterii, sprawujących nad nim patronat, aby zapoznali się z faktami i wycofali się z organizacji pokazu i przyznania nagrody filmowi, który w tak jaskrawy sposób łamie VIII przykazanie.

8889 podpisało.
Osiągnijmy 10000 !
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Grupa Proelio z siedzibą w Warszawie, przy ul. Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B, 02-797 Warszawa. Dane będą wykorzystywane na potrzeby petycji, w celu informowania o kolejnych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać lub zażądać ich usunięcia.
J. E. Kardynał José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji
Sz. P. Paulo Ruffini, Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji.
Sz. P. Davide Milani, Prezydent festiwalu Tertio Millenio

 

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o tym, że na tegorocznym festiwalu Tertio Millenio nagrodę otrzymać ma film „Zielona Granica”.
Film ten uwrażliwiając na dramat migrantów jednocześnie kreuje zupełnie nieprawdziwy i obraźliwy obraz polskich strażników granicznych. VIII przykazanie mówi: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. „Zielona granica” przedstawia całkowicie fałszywe świadectwo o strażnikach. Nie można przywracać godności jednym ludziom, odbierając ją innym.
„Zielona granica” nie jest filmem z fikcyjną fabułą, ale odnosi się do rzeczywistych wydarzeń i aspiruje do pokazywania o nich prawdy. Widzowie na jego podstawie będą wyrabiać sobie ocenę dramatu rozgrywającego się na polsko-białoruskiej granicy. Film w oczywisty sposób wzbudzi w nich niechęć do strażników przedstawionych jako wulgarnych sadystów.
Strażnicy graniczni w filmie m.in. przerzucają przez drut kolczasty ciężarną kobietę, co doprowadza ją do poronienia, ukrywają zwłoki migrantów, dzielą się wulgarnymi komentarzami o migrantach. Jeden ze strażników celowo rozbija szklany termos a następnie rzuca imigrantowi, mówiąc "na zdrowie", przez co mężczyzna kaleczy się odłamkami szkła. A dowódca strażników na szkoleniu przekonuje, że migranci "to nie są ludzie". Takie zachowania rażąco odbiegają od rzeczywistej postawy strażników granicznych.
Ufamy, że podjęli Państwo decyzje o nagrodzeniu „Zielonej granicy”, wierząc że przedstawiony w niej obraz jest prawdziwy. Dlatego apelujemy o zweryfikowanie informacji na temat tego, co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy i wycofanie się z przyznania nagrody dla filmu oraz honorowania go w Filmotece Watykańskiej.

Powiesz o tej petycji innym? Udostępnij dalej!