Wiele poruszających i inspirujących historii, które dzięki nam ujrzały światło dzienne, 27 kampanii-petycji, w które włączyły się tysiące osób, szeroka aktywność w mediach i mediach społecznościowych, kilka milionów odbiorców naszych działań - taki był 2023 w Grupie Proelio. Chcemy podzielić się z Państwem szczegółowymi informacjami o działaniach, które udało się nam przeprowadzić w minionym roku.

NASZE INICJATYWY

Kampania "Każde życie jest cudem"

2023 rok był rokiem ogromnego rozwoju kampanii, w której przedstawiamy poruszające świadectwa osób, które kwalifikowały się do aborcji.

 • 12 reportaży wideo zostało wyemitowanych w TVP1 w niedziele w porze dobrej oglądalności (o 12:45, bezpośrednio po programie "Między Niebem a Ziemią).
 • Opublikowaliśmy trzy nowe reportaże wideo na Youtube (Józio i Tereska - choroba nigdy nie jest wyrokiem , Nathan - ma krótkie rączki ale wielkiego ducha, Oleńka - najpiękniejszy dar od życia ) oraz 24 świadectwa pisemne na Facebooku i Instagramie.
 • wydaliśmy książkę "Każde życie jest cudem" prezentująca 33 niezwykłe świadectwa pro-life
 • Kampania bardzo mocno zaistniała w mediach
  Główne  wydanie "Wiadomości" TVP wyemitowało materiał poświęcony bohaterom kampanii.
  Tygodnik „Niedziela" poświęcił okładkę, wstępniak oraz kilka stron przedświątecznego numeru na zaprezentowanie książki „Każde życie jest cudem”.
  Każdemu nowemu reportażowi oraz rozpoczęciu emisji reportaży w TVP towarzyszył szereg artykułów w mediach oraz wpisów w mediach społecznościowych, dzięki czemu treści docierały także do tysięcy osób, które reportaży nie zobaczyły.

 Petycje

Zaczęliśmy zupełnie nową formą aktywności. Uruchomiliśmy moduł petycji i przeprowadziliśmy za jego pomocą 27 kampanii.
Za pomocą petycji chcemy łączyć ludzi podzielających nasze wartości, pozytywnie wpływać na prawo oraz decyzje polityczne oraz wspierać dobre postawy. Petycji nie traktujemy wyłącznie jako formy zebrania poparcia/sprzeciwu dla określonej sprawy. Bardzo istotne jest też dla nas dotarcie z merytorycznymi argumentami jej dotyczącymi do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego poruszane tematy dokładnie analizujemy i opisujemy, zamieszczamy wiele wpisów i grafik w mediach społecznościowych, staramy się dotrzeć do mediów.
Najwięcej działań podjęliśmy wokół petycji w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II po emisji przez TVN szkalującego go pseudodokumentu "Franciszkańska 3".  
Przygotowaliśmy dwie obszerne analizy dokumentu: analizę manipulacji w nim zawartych oraz analizę rzekomych „dowodów” winy św. Jana Pawła II. Obie analizy zostały rozesłane przez Katolicką Agencję Informacyjną a następnie opublikowane przez szereg mediów.
O prawdę upominaliśmy się też w kilkunastu wpisach w mediach społecznościowych.
Pod tą petycją podpisało się ponad 11 tys. osób.

Bardzo wiele działań podjęliśmy też wokół dwóch petycji, w których sprzeciwiliśmy się finansowaniu in vitro z budżetu państwa (pierwsza adresowana była do posłów, druga do Prezydenta ; łącznie podpisały się pod nimi 21,5 tys. osób)
Zamieściliśmy szereg wpisów edukacyjnych, wyjaśniających dlaczego in vitro wiąże się z wieloma problemami etycznymi. Opublikowaliśmy świadectwo nawróconego lekarza, który przez wiele lat kierował kliniką in vitro a dziś przestrzega przed tym procederem oraz sześć spisanych specjalnie dla nas historii małżeństw, które słyszały że jedyną szansą dla nich na poczęcie dziecka jest in vitro. Tymczasem udało im się zajść w ciąże dzięki prawdziwemu leczeniu - naprotechnologii.
Nie udało się zapobiec wprowadzeniu ustawy, ale mamy nadzieję, że dzięki naszej działalności przynajmniej trochę osób lepiej zrozumiało, z czego wynika sprzeciw wobec in vitro oraz że istnieje etyczna alternatywa – naprotechnologia.

Najwięcej osób podpisało się pod dwoma petycjami w obronie prof. Wandy Półtawskiej. 17 tys. osób zaprotestowało gdy Radio Tok Fm w haniebny sposób zaatakowało panią Profesor kilka godzin po jej śmierci. Wcześniej 15,2 tys. podpisało się pod listem wsparcia dla szpitala, który wybrał prof. Półtawską na patrona nowego oddziału, za co spotkała go nagonka ze strony „Gazety Wyborczej” i środowisk antyklerykalnych.

W ramach kampanii-petycji podjęliśmy też szereg innych ważnych tematów m.in.
•    protestowaliśmy przeciwko przyzwalaniu na zabijanie nienarodzonych dzieci pod pozorem troski o zdrowie psychiczne kobiet
•    protestowaliśmy przeciwko okrutnym praktykom szpitala w Oleśnicy, w którym zabija się dzieci z Zespołem Downa po 22 tyg. ciąży poprzez wstrzykiwanie im trucizny do serca
•    sprzeciwiliśmy się legalizacji aborcji na życzenie ukrytej pod nazwą „dekryminalizacji”
•    apelowaliśmy o rozwój hospicjów perinatalnych i nałożenie obowiązku na lekarzy informowania matek dzieci z wadami letalnymi o możliwości skorzystania z ich pomocy
•    wsparliśmy Joannę i Rafała Patyrów podczas fali ataków na dziennikarza za to że promuje wartości rodzinne mimo małżeńskiej zdrady sprzed lat.  

Katolicki Latarnik Wyborczy

Utrzymujemy i rozwijamy narzędzie dzięki któremu można łatwo monitorować to, jak politycy głosują w ważnych sprawach społecznych: latarnik.info. Na stronie Latarnika można sprawdzić m.in. imienne wyniki najnowszych głosowań dotyczących ustawy o finansowaniu in vitro oraz istotnych poprawek jej dotyczących.
Niedawno dodaliśmy także możliwość śledzenia wyników głosowań z Senatu.

Vlogi

Nagraliśmy trzy nowe vlogi dotyczące ważnych bieżących tematów z życia społeczno-politycznego:

Zwolennicy aborcyjnego prawa wcale nie są za wyborem

4 kłamstwa lobby aborcyjnego w głośnej sprawie z Podlasia

Hospicja perinatalne - wsparcie dla dzieci z wadami letalnymi, o którym ciągle wie zbyt mało osób

O każdym z tych vlogów pojawiły się informacje w mediach.

AKTYWNOŚĆ W MEDIACH I MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH Aktywność w mediach i mediach społecznościowych jest kluczowym obszarem naszego działania. Kampania "Każde życie jest cudem", petycje i vlogi stanowiły jej tylko pewien wycinek. Ponadto:

 • Magda regularnie udzielała wywiadów i komentarzy dla mediów oraz brała udział w debatach w telewizji.
  W szczególności Magda odkłamywała manipulacje związane z cynicznym wykorzystaniem w aborcyjnej propagandzie trzech tragicznych historii: śmierci Pani Doroty z Bochni ; dramatu zgwałconej 24-latki z Podlasia, której rzekomo odmówiono aborcji oraz historii Pani Joanny z Krakowa rzekomo prześladowanej przez Policję z powodu aborcji.
  Magda kilkakrotnie udzieliła komentarzy dla "Wiadomości" TVP, wielokrotnie wypowiadała się też dla „Panoramy”, TVP Info, Telewizji Trwam, Telewizji Republika i Radia Maryja.
  W Dzień Kobiet Magda dyskutowała o prawie do życia nienarodzonych dzieci z reprezentującą środowisku aborcyjne Kamilą Ferenc w „Gościu Wydarzeń” Polsatu, była też gościem „Polskiego Punktu Widzenia” Telewizji Trwam, opublikowała artykuły w „Naszym Dzienniku”, „Niedzieli” i portalu ecivitas. Dla „Naszego Dziennika” dzieliła się też szeregiem komentarzy.
 • przygotowaliśmy komentarze dotyczące ważnych tematów z życia społeczno-politycznego
   Nie tylko korzystaliśmy z zaproszeń do mediów, ale sami też przygotowaliśmy kilka komentarzy dotyczących najważniejszych spraw dotyczących życia społeczno-politycznego, które później były przedrukowywane w mediach. Komentowaliśmy m.in. pięciokrotny wzrost liczby przeprowadzonych w Polsce aborcji w 2022. r.
 • nagłośniliśmy w mediach społecznościowych ponad 20 inspirujących historii, świadectw pro-life i świadectw wiary - niezależnie od świadectw spisywanych specjalnie dla nas w ramach kampanii "Każde życie jest cudem", staramy się wyszukiwać w Polsce i zagranicą różne inspirujące historie i je opisywać;
 • zainspirowaliśmy media do tworzenia artykułów oraz programów, w których przedstawione były niektóre nagłośnione przez nas historie.
 • zamieszczaliśmy w mediach społecznościowych wpisy edukacyjne, odkłamujące manipulacje środowisk aborcyjnych oraz odnoszące się do kluczowych argumentów w debacie aborcyjnej.

W ciągu roku nasze wpisy dotarły na Faceboku i Instagramie do ponad 3 milionów unikatowych odbiorców, notując kilkanaście milionów wyświetleń. Reportaże w TVP obejrzały setki tysięcy osób. Łącznie nasze reportaże, vlogi i świadectwa pisemne zostały omówione w sporo ponad 100 artykułach medialnych, także docierając do kolejnych tysięcy osób.  Tyle jeśli chodzi o podsumowanie suchych liczb i faktów, ale w naszej działalności one nie są najistotniejsze. Liczą się serca i sumienia, które udaje się poruszyć. Otrzymujemy wiele sygnałów, że świadectwa, które publikujemy poruszają ludzi. To wszystko nie miałoby miejsca, gdyby nie ogromne wsparcie, którego od Państwa doświadczamy! Z całego serca za nie dziękujemy! W tym roku chcielibyśmy kontynuować i rozwijać te działania! Ale aby to było możliwe konieczne będą nowe środki finansowe ( środki zebrane na działania w 2023 r. już wydaliśmy, a nawet ich trochę zabrakło). Wkrótce napiszemy więcej o wyzwaniach, które nas czekają w 2024 r., ale już teraz prosimy o wsparcie. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć naszą działalność mogą to zrobić poprzez wpłatę na konto: 39 1090 1795 0000 0001 4758 4227
Fundacja Grupa Proelio
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

Jeszcze raz dziękujemy za to, że są Państwa z nami w tych działaniach!