Ponad 15 tysięcy osób podpisało się pod listem z podziękowaniem dla władz szpitala ginekologiczno-położniczego im. R. Czerwiakowskiego w Krakowie za wybór prof. Wandy Półtawskiej na patrona nowego oddziału noworodkowego. W czwartek przedstawiciele Fundacji Grupa Proelio, która przygotowała ten apel, przekazali podziękowania dyrektorowi szpitala dr hab. n. med. Antoniemu Marcinkowi.

Nowy oddział Noworodkowy im. prof. Wandy Półtawskiej otwarty został na początku marca. Otwarcie poprzedził protest przeciwko wyborowi prof. Wandy Półtawskiej na patrona oddziału organizowany przez środowisko antyklerykalne oraz krytyczne artykuły w mediach. Argumentem przeciwko tej decyzji miał być sprzeciw profesor Półtawskiej wobec aborcji i metody in vitro. W odpowiedzi Fundacja Grupa Proelio przygotowała list, w którym podziękowała władzom szpitala za wybór patrona.
„Dziękujemy za wybór prof. Wandy Półtawskiej na patrona nowego oddziału noworodkowego. Prof. Wanda Półtawska, jako osoba wielce zasłużona w działalności na rzecz rodziny oraz dzieci, wspaniale nadaje się do takiej roli. Wybór jej za patrona jest pięknym sygnałem dla pacjentów, że w szpitalu szanuje się i walczy o życie każdego dziecka, także o życie tych najciężej chorych.” – mogliśmy w nim przeczytać. Pod listem podpisało się 15 230 osób.
List z podziękowaniem dr Antoniemu Marcinkowi wręczyły w imieniu fundacji Joanna Zawodnik, której trójka dzieci urodziła się w szpitalaoraz jej szwagierkaKatarzyna Zawodnik. Katarzyna oraz mąż Joanny – Daniel, z powodu wady genetycznej są niewidomi od urodzenia.
„Jako była pacjentka szpitala oraz Żona osoby urodzonej z wadą genetyczną bardzo doceniam wybór prof. Półtawskiej na patrona oddziału. Prof. Półtawska jest niedoścignionym wzorem walki o życie i działania na rzecz rodziny. Jest mamą czwórki dzieci, lekarzem, więc nie wyobrażam sobie lepszego kandydata na patrona oddziału, gdzie ratujemy kruche i delikatne życie na tak wczesnym etapie. Gdyby moje dziecko trafiłoby na taki oddział czułabym się bezpiecznie wiedząc, że lekarzom pracującym w tym miejscu przyświecają wartości reprezentowane przez dr Półtawską.” mówi Joanna Zawodnik.
„Stanowisko za życiem prezentowane przez prof. Wandę Półtawską jest dla mnie złotem wypróbowanym w ogniu piekła obozu w Oświęcimiu. To tam mogła zobaczyć, do czego prowadzi wybiórcze udzielanie prawa do życia. Osoba, która ukończyła taką szkołę człowieczeństwa jest najlepiej wybraną patronką oddziału, na który ratuje się życie najsłabszych.” mówi z kolei Katarzyna Zawodnik.

„Oddział będzie zajmować się m.in. wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, a także noworodkami z wadami lub chorobami genetycznymi płodu. Jeszcze do niedawna w Polsce można było zabijać dzieci z wadami rozwojowymi do ok. 24 tygodnia ciąży. Absurdem byłoby wybranie na patrona oddziału kogoś kto popierał zabijanie dzieci w bardzo podobnym wieku i stanie zdrowia do tych, jakie będą się znajdować na oddziale, a nie tego kto walczył o to, aby nie można było ich zabijać.” - komentuje Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji Grupa Proelio, autor listu.
„Było mi przykro, gdy obserwowałem atak na prof. Półtawską i szpital, czułem że potrzeba okazać im naszą solidarność. W proteście uczestniczyło ledwie kilka osób, ale nie przeszkodziło to mediom nagłośnić go jakby chodziło o jakieś ogromne wydarzenie. Zależało nam, aby pokazać, że wielokrotnie więcej docenia decyzję szpitala.” - dodaje Zbigniew Kaliszuk

 

FOTORELACJA

Joanna Zawodnik przed wręczeniem podziękowania:

 Katarzyna Zawodnik przed wręczeniem podziękowania

 

 

Joanna i Katarzyna Zawodnik z dyrektorem szpitala, dr n. med. Antonim Marcinkiem

Dyrektor Antoni Marcinek z prof. Wandą Półtawską i świętym Janem Pawłem II