Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.

Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.






Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.


Wesprzyj nas!

Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.
Wesprzyj nas!

Wspieramy Dyrektor wrocławskiego szpitala, w którym szanuje się życie nienarodzonych dzieci, wobec medialnej nagonki
Dr Agnieszja Chrobak jest atakowana za to, że do szpitalnej kaplicy relikwie bł. rodziny Ulmów, a w szpitalu ostatnio nie zabijano nienarodzonych dzieci.


Trwa ogromny atak na lekarzy sumienia, którzy szanują wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie. W ostatnich dniach media, politycy i organizacje aborcyjne urządziły nagonkę na wrocławski szpital na Brochowie i kierującą nim dr Agnieszkę Chrobak. Zarzutem ma być, że dr Chrobak sprowadziła do szpitalnej kaplicy relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, a w szpitalu ostatnio nie zabijano nienarodzonych dzieci. W mediach pojawiła się cała seria atakujących szpital artykułów. Krytycy posunęli się także do szyderstw i donosu do NFZ. Media kompletnie pomijają, że pod kierownictwem dr Chrobak szpital się rozwija i podnosi standardy opieki okołoporodowej.
Chcemy wyrazić wsparcie dla dr Agnieszki Chrobak i jej współpracowników a zarazem wszystkich innych lekarzy, którzy mogą znaleźć się w podobnej sytuacji. Orędownicy prawa do aborcji ewidentnie chcieliby ich wykluczyć z publicznej służby zdrowia.

Sygnał do ataku na dr Agnieszkę Chrobak i szpital, którym kieruje, 18 marca dała Gazeta Wyborcza publikując artykuł „Wrocławski szpital nie wykonuje aborcji, za to sprowadza relikwie. Dyrektorka: Bóg postawił nas na tym miejscu”. Po tej publikacji posypały się kolejne w innych mediach, jeszcze bardziej agresywne.
Agnieszka Chrobak sprowadziła relikwie do szpitala. Będzie leczyć modlitwą(Na temat) W imię ojca i syna". Religijna dyrektor szpitala wprowadza nowe rządy (Wp.pl), Szpital we Wrocławiu sprowadza relikwie, w logo ma krzyż. "Draństwo"(Onet.pl), Ortodoksyjna katoliczka" zmienia porodówkę. Zamiast aborcji — relikwie. (Noizz.pl)Szpital położniczy leczy pacjentki relikwiami. Do wyboru(edziecko.pl)Będzie wniosek o kontrolę NFZ we wrocławskim szpitalu. "Teraz oferuje relikwie, a później co? Okłady z kurzych łapek?" (Wyborcza.pl)
To tylko kilka przykładowych tytułów artykułów z największych mediów. Niestety było ich znacznie więcej. Już same tytuły artykułów formułowane były w sposób, który miał wzbudzić negatywne emocje czytelników wobec szpitala i jego Dyrektorki. Treść wyglądała podobnie.
We wszystkich artykułach sprowadzenie relikwii rodziny Ulmów do szpitalnej kaplicy zostało przedstawione jakby było jakimś skandalem naruszającym rzekomą świeckość Państwa. Podobnie skandalem miało być to, że dr Chrobak publicznie przyznaje się do wiary. Cytowano i oburzano się na zdanie, które wypowiedziała: „Jesteśmy grupą osób, które Bóg postawił na tym miejscu, by przekształcić największy oddział ginekologiczno-położniczy na Dolnym Śląsku w Modelowe Centrum Zdrowia Prokreacyjnego”. Oburzano się też na to, że w szpitalu ostatnio nie wykonywano aborcji.
Krytycy posunęli się do szyderstw : z faktu, że dr Chrobak jest wierząca i że do szpitalu sprowadzono relikwie wysnuli wniosek, że w szpitalu zamiast profesjonalnie leczyć pacjentów lekarze będą leczyć modlitwą i zabonanami. „Leczenie modlitwą, terapia wodą święconą, diagnozowanie przez okadzanie, zabiegi różańcem, a zalecenia przy wypisie: 10 zdrowasiek i co łaska (ale nie mniej niż tysiąc) na parafię tutejszą? Kobieca droga krzyżowa w polskim szpitalu. Rzygać się chce.” atakował Strajk Kobiet.
„Cofamy się do średniowiecza. Jakbyśmy byli na planie filmu "Opowieści podręcznej". Na pewno trzeba powiedzieć wyraźnie: to nie jest szpital katolicki, szpital finansowany przez Kościół. Nie powinno się więc tam zalecać zdrowasiek, umartwiania się, stosować świętych tortur, ani samoumęczania się” (…) „możecie tam liczyć na to, że pani dyrektor wstawi się za was u wszystkich świętych, będzie się za was modlić, zamiast ratować wasze życie i zdrowie” – kpiły polityczki z wrocławskiej Nowej Lewicy na konferencji prasowej.
W efekcie tej nagonki wicewojewoda dolnośląski zapowiedział, że zwróci się do NFZ z prośbą o kontrolę.
Stawiane zarzuty są absurdalne.Polska Konstytucja w artykule 25 nie mówi o świeckości Państwa, ale o bezstronności w sprawach przekonań religijnych. Państwo nie powinno komukolwiek narzucać określonych przekonań, ale w przestrzeni publicznej i instytucjach publicznych jest miejsce na symbole religijne, a kierownik szpitala ma prawo publicznie przyznawać się do wiary.
W szpitalu im. A. Falkiewicza nikt nie narzuca przekonań religijnych pacjentom: nie zmusza się ich do chodzenia do szpitalnej kaplicy, nie uzależnia leczenia od jakichkolwiek kwestii religijnych. Możliwość modlitwy przy relikwiach rodziny Ulmów jest bardzo cenna dla wierzących pacjentek szpitala i w żaden sposób nie wpływa na pacjentki nie wierzące.
Także fakt, że Dyrektorka Szpitala jest osobą wierzącą, w żaden sposób nie powinien jej dyskredytować. Dla wielu lekarzy wiara daje wręcz dodatkową motywację do tego by nieść pomoc potrzebującym.
Zarzutem wobec szpitala nie może być też to, że nie zabija się w nim nienarodzonych dzieci.Media w swoich artykułach nie wskazywały jakiegokolwiek przypadku sytuacji, w której lekarze z Brochowa odmówiliby ratowania pacjentki, a jedynie odnosili się do ogólnych statystyk. A przecież od stycznia 2021 r. obowiązuje zmienione prawo, na mocy którego aborcja możliwa jest tylko w rzadkich sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz jeszcze rzadszych sytuacjach gdy ciąża wynika z czynu zabronionego. Liczba wykonywanych aborcji spadła w całej Polsce dziesięciokrotnie (z wyjątkiem niechlubnego przypadku szpitala w Oleśnicy)
Ale nawet jeśli szpital rzeczywiście odmawiałby aborcji, to przecież we Wrocławiu są jeszcze inne publicznie dostępne szpitale. Istnienie w mieście choć jednego szpitala, w którym szanuje się ludzkie życie już od momentu poczęcia ma ogromne znaczenie dla wielu pacjentek, które nie chciałyby aby ich dziećmi zajmował się personel medyczny, który równocześnie zajmuje się zabijaniem innych dzieci w podobnym wieku.
Wbrew medialnej narracji szpitale nie mają prawnego obowiązku wykonywania aborcji w sytuacjach, w innych sytuacjach niż zagrożenie życia lub zagrożenie ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia kobiety. Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. stwierdził, że konstytucyjna zasada wolności sumienia przysługuje także Dyrektorom Szpitali – Dyrektora nie powinno się zmuszać do organizowania świadczeń wątpliwych moralnie.
Atakując szpital media kompletnie pomijają, że pod kierownictwem dr Chrobak on się bardzo mocno rozwija i podnoszone są w nim standardy opieki okołoporodowej. Szpital na Brochowie jako pierwszy na Dolnym Śląsku uruchomił dla zainteresowanych kobiet usługę POZ położnej środowiskowej (położna opiekuję się kobietą w trakcie ciąży, porodu i po porodzie – co zapewnia ciągłość opieki). W szpitalu uruchomiono drugą we Wrocławiu Poradnię Zaburzeń Prokreacji i Leczenia Endometriozy, w ramach której leczy się niepłodne pary oraz pary starające się o poczęcie dzieci. Z myślą o parach, które chcą świadomie w warunkach zbliżonych do domowy przywitać swoje dzieci, otworzono 8 sal porodów naturalnych. W szpitalu poprawiono jakość opieki w trakcie porodu oraz jakość opieki na oddziale położniczo-neonatologicznym, gdzie w systemie rooming-in przebywają mamy z dziećmi. Wszystkie położne z oddziału położniczego udzielają porad, edukują oraz pomagają w aspekcie karmienia piersią, dodatkowo dwie położne laktacyjne rozwiązują napotkane trudności związane z laktacją. W szpitalu wdrażane są także innowacyjne terapie. Jedna z nich: program polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na lata 2023-2025, został w marcu 2024 r. wyróżniony nagrodą czytelników portali Rynek Zdrowia i Portalu Samorządowego. Wreszcie szpitalu dokonano także remontu i doposażeniu sprzętu, poszerzono dostęp w ramach finansowania NFZ do drobnych i dużych zbiegów ginekologicznych i operacyjnych oraz dostęp do poradni w tym poradni ginekologicznych.
W ostatnich latach wzrosła liczba kobiet, które wybrały szpital na miejsce urodzenia swojego dziecka, co najlepiej pokazuje, że wprowadzone zmiany zostały przyjęte pozytywnie przez mieszkanki Wrocławia i okolic.
Kierujemy list ze wsparciem do dr Chrobak oraz drugi list do Narodowego Funduszu Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega szpital.
Bardzo prosimy o ich podpisanie.

10091 podpisało.
Osiągnijmy 10000 !
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Grupa Proelio z siedzibą w Warszawie, przy ul. Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B, 02-797 Warszawa. Dane będą wykorzystywane na potrzeby petycji, w celu informowania o kolejnych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać lub zażądać ich usunięcia.
Sz.P. dr inż. Agnieszka Chrobak. Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A.Falkiewicza we Wrocławiu
Sz.P. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Sz. P. Łukasz Sendecki, Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Sz.P. dr inż. Agnieszka Chrobak

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. A.Falkiewicza we Wrocławiu

Szanowna Pani Doktor,
Pragniemy wyrazić nasze wsparcie wobec medialnej nagonki, której Pani doświadcza.
Bardzo dziękujemy za publiczne podzielenie się świadectwem wiary oraz za sprowadzenie relikwii błogosławionej rodziny Ulmów do kaplicy w szpitalu. Pani osobiste świadectwo jest dla nas bardzo inspirujące, a możliwość modlitwy przy relikwiach w szpitalu jest bardzo cenna dla wierzących pacjentek. Nie rozumiemy jak może to komukolwiek przeszkadzać.
Bardzo dziękujemy za wierność powołaniu, przysiędze Hipokratesa iza szacunek dla ludzkiego życia na każdym jego etapie. Dla wielu matek świadomość, że nienarodzone dzieci są w szpitalu traktowane z godnością, jak pełnowartościoweosoby, ma ogromne znaczenie.
Bardzo dziękujemy także za podnoszenie standardów opieki okołoporodowej w szpitalu i jego rozwój w ostatnich latach: uruchomienia nowych świadczeń, wdrażania innowacyjnych terapii i poszerzenie dostępu do poradni i zabiegów. Przykre, że jest to zupełnie pomijanie w medialnych publikacjach dotyczących szpitala.

 

Sz.P. Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Sz. P. Łukasz Sendecki
Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

 

Szanowny Panie,

W związku z medialnymi atakami na dr Agnieszkę Chrobak i zapowiedzią skierowania przez wicewojewodę dolnośląskiego wniosku o kontrolę w kierowanym przez nią szpitalu im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, pragniemy wyrazić nasze poparcie dla Pani Doktor. Stawiane wobec Pani Doktor zarzuty na tle religijnym są absurdalne i stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem.Jednocześnie całkowicie pomijane są wszystkie zmiany podnoszące jakość opieki okołoporodowej, które one wprowadziła w szpitalu w ostatnich latach i które spotkały się z uznaniem pacjentek, o czym świadczy rosnąca liczba kobiet wybierających szpital na miejsce urodzenia swojego dziecka.
Zwracamy uwagę na to, że Polska Konstytucja w artykule 25 nie mówi o świeckości Państwa, ale o bezstronności w sprawach przekonań religijnych.Państwo nie powinno komukolwiek narzucać określonych przekonań, ale w przestrzeni publicznej i instytucjach publicznych jest miejsce na symbole religijne, a kierownik szpitala ma prawo publicznie przyznawać się do wiary. W takim kontekście przedstawianie w formie zarzutu faktu sprowadzenia relikwii błogosławionej rodziny Ulmów do szpitalnej kaplicy oraz dzielenia się przez Panią Doktor osobistym świadectwem wiary, jest rażąco niesprawiedliwe.
W szpitalu im. A. Falkiewicza nikt nie narzuca przekonań religijnych pacjentom: nie zmusza się ich do chodzenia do szpitalnej kaplicy, nie uzależnia leczenia od jakichkolwiek kwestii religijnych. Możliwość modlitwy przy relikwiach rodziny Ulmów jest bardzo cenna dla wierzących pacjentek szpitala. Dlaczego czymś oburzającym ma być umożliwienie im tego, jeśli w żaden sposób nie wpływa to na pacjentki niewierzące ? Także fakt, że Dyrektor Szpitala jest osobą wierzącą, w żaden sposób nie powinien jej dyskredytować. Dla wielu lekarzy wiara daje wręcz dodatkową motywację do tego by nieść pomoc potrzebującym. Prawo jasno zakazuje dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę.
Zarzutem wobec szpitala nie może być też to, że w ostatnich dwóch latach nie dokonano w nim aborcji. Media nie wskazywały jakiegokolwiek przypadku sytuacji, w której lekarze z Brochowa odmówiliby ratowania pacjentki w sytuacji zagrożenia jej życia lub zdrowia, a jedynie odnosili się do ogólnych statystyk. A przecież od stycznia 2021 r. obowiązuje zmienione prawo, na mocy którego aborcja możliwa jest tylko w rzadkich sytuacjach. Liczba wykonywanych aborcji w całej Polsce znacząco spadła w całej Polsce.
Zwracamy też uwagę na to, że szpitale nie mają prawnego obowiązku wykonywania aborcji w innych sytuacjach niż zagrożenie życia lub zagrożenie ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia kobiety. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 7 października 2015 r. sygn akt K 12/14 stwierdził, że konstytucyjna zasada wolności sumienia przysługuje także Dyrektorom Szpitali. "NFZ „kontraktując” świadczenia zdrowotne, nie powinien, przez narzucenie obowiązku wykonywania określonego świadczenia, jako warunku sine qua non zawarcia umowy, wymuszać wykonywania przez podmioty lecznicze świadczeń „wrażliwych moralnie”, a co za tym idzie – nie powinien wymuszać kształtowania personelu medycznego tych podmiotów według kryterium sumienia.”
Szpital na Brochowie jako pierwszy na Dolnym Śląsku uruchomił dla zainteresowanych kobiet usługę POZ położnej środowiskowej (położna opiekuję się kobietą w trakcie ciąży, porodu i po porodzie – co zapewnia ciągłość opieki). W szpitalu uruchomiono drugą we Wrocławiu Poradnię Zaburzeń Prokreacji i Leczenia Endometriozy, w ramach której leczy się niepłodne pary oraz pary starające się o poczęcie dzieci. Z myślą o parach, które chcą świadomie w warunkach zbliżonych do domowy przywitać swoje dzieci, otworzono 8 sal porodów naturalnych. W szpitalu poprawiono jakość opieki w trakcie porodu oraz jakość opieki na oddziale położniczo-neonatologicznym, gdzie w systemie rooming-in przebywają mamy z dziećmi. Wszystkie położne z oddziału położniczego udzielają porad, edukują oraz pomagają w aspekcie karmienia piersią, dodatkowo dwie położne laktacyjne rozwiązują napotkane trudności związane z laktacją. W szpitalu wdrażane są także innowacyjne terapie. Jedna z nich: program polityki zdrowotnej w zakresie zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie na lata 2023-2025, został w marcu 2024 r. wyróżniony nagrodą czytelników portali Rynek Zdrowia i Portalu Samorządowego. Wreszcie szpitalu dokonano także remontu i doposażeniu sprzętu, poszerzono dostęp w ramach finansowania NFZ do drobnych i dużych zbiegów ginekologicznych i operacyjnych oraz dostęp do poradni w tym poradni ginekologicznych.
W ostatnich latach wzrosła liczba kobiet, które wybrały szpital na miejsce urodzenia swojego dziecka, co najlepiej pokazuje, że wprowadzone zmiany zostały przyjęte pozytywnie przez mieszkanki Wrocławia i okolic.

Powiesz o tej petycji innym? Udostępnij dalej!