Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.

Dziękujemy za podpisanie petycji.

Zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak największej grupy odbiorców,
dlatego bardzo prosimy o jej udostępnienie.






Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.


Wesprzyj nas!

Będziemy też ogromnie wdzięczni za wsparcie finansowe, które pozwoliłoby nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz tej kampanii i kolejnych.
Wesprzyj nas!

Bronimy spowiedzi dla dzieci i młodzieży
Możliwość spowiedzi dla dzieci to wyraz wolności religijnej


Do sejmowej Komisji petycji trafiła, podpisana przez 12 tys. osób, petycja „w sprawie zakazu spowiadania dzieci”, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich.

Petycja jest bardzo mocno promowana przez media. Wyraźmy sprzeciw wobec tego postulatu. Jego realizacja byłaby krzywdząca dla dzieci i młodzieży, naruszałaby konstytucyjną zasadę wolności religijnej i prawa rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego oraz religijnego w zgodzie z własnymi przekonaniami.

13738 podpisało.
Osiągnijmy 30000 !
Administratorem danych osobowych jest Fundacja Grupa Proelio z siedzibą w Warszawie, przy ul. Aleja Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B, 02-797 Warszawa. Dane będą wykorzystywane na potrzeby petycji, w celu informowania o kolejnych działaniach oraz w celach statystycznych. Podanie danych jest dobrowolne. Swoje dane możesz w każdej chwili poprawiać lub zażądać ich usunięcia.
Sejmowa Komisja Petycji

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec postulatu zakazu spowiedzi dla osób niepełnoletnich. Jego realizacja byłaby krzywdząca dla dzieci i młodzieży, naruszałaby konstytucyjną zasadę wolności religijnej i prawa rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego oraz religijnego w zgodzie z własnymi przekonaniami.  

Sakrament spowiedzi jest jednym z fundamentów chrześcijaństwa. Oczywiste jest, że dziecko zazwyczaj nie przychodzi do spowiedzi z brzemieniem grzechów ciężkich. Nie zmienia to faktu, że może przeżywać obciążenie sumienia i tak jak każdemu człowiekowi, potrzebne jest mu miłosierdzie i przebaczenie. Sakrament spowiedzi nie służy jednak tylko do „oczyszczenia” z popełnionych grzechów, ale jest też sakramentem umocnienia łaską. Nie odbierajmy niepełnoletnim możliwości spotkania z miłosierną miłością Boga i doświadczenia Jego  łaski. Dla milionów osób, w tym także niepełnoletnich, jest ono ogromną wartością. Pozbawianie dzieci i młodzieży tej możliwości byłoby dla nich wielką krzywdą.

Co więcej sakrament spowiedzi ma znaczenie nie tylko duchowe. Stanowi wsparcie w rozwoju moralnym dziecka i w kształtowaniu jego sumienia. Pomaga w nauce rozróżniania dobra od zła, skłania do refleksji, mobilizuje do wyciągania wniosków, wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie i naprawienia wyrządzonych krzywd.

Postulaty zakazujące praktyk religijnych, w tym korzystania z sakramentów, są sprzeczne z zapisami Konstytucji, która zapewnia wolność religijną, wolność sumienia i wyznania oraz gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci i zapewnienia im nauczania moralnego oraz religijnego zgodnie z własnymi przekonaniami.  

Jest nam ogromnie przykro, że są osoby, dla których dziecięca spowiedź okazała się traumatycznym przeżyciem. To powinna być wskazówka dla Kościoła, aby lepiej przygotowywać spowiedników, ale nie może stanowić argumentu za zakazem spowiedzi. Jeśli bowiem chcieć zakazać wszystkiego, co może być traumatyczne dla niektórych, to obudzilibyśmy się w świecie, w którym nielegalne i niedopuszczalne dla dzieci byłoby wszystko, bo wszystko może budzić traumę – tak jak u części osób traumę mogła wywołać spowiedź, u innych mogły wywołać ją szkoła, harcerstwo czy zajęcia sportowe. Trzeba jednak jeszcze raz podkreślić, że dla milionów osób spowiedź nie wiąże się z traumą, a z doświadczeniem miłości.

Apelujemy o jak najszybsze odrzucenie petycji, której autorzy postulują o wprowadzenie zakazu spowiedzi dla dzieci i młodzieży. 

Powiesz o tej petycji innym? Udostępnij dalej!